پرتقال – نارنجی تصویر انتشار عراقچی اینستاگرام

پرتقال – نارنجی: تصویر انتشار عراقچی اینستاگرام اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اجتماعی با گشت‌ارشاد نمی‌توان افراد را با‌حجاب کرد

فضای جامعه مدتی است به واسطه عملکرد دولت یازدهم و شخص مدیر جمهور به آرامش رسیده است و از میزان رفتارهای خشن کاسته شده است است که علت آن را می توان سیاست های د

با گشت‌ارشاد نمی‌توان افراد را با‌حجاب کرد

با گشت ارشاد نمی توان افراد را با حجاب کرد

عبارات مهم : برنامه

فضای جامعه مدتی است به واسطه عملکرد دولت یازدهم و شخص مدیر جمهور به آرامش رسیده است و از میزان رفتارهای خشن کاسته شده است است که علت آن را می توان سیاست های دولت تدبیر و امید دانست. شاید بتوان ریشه بعضی پرسشها فرهنگی امروز را در سیاست های فرهنگی دولت قبل یافت چنان که هنوز در اذهان است که چگونه ناشیانه مباحثی را مطرح کردند که باعث رنجش بزرگان شد؛ مانند طرح مکتب ایرانی!

با گشت‌ارشاد نمی‌توان افراد را با‌حجاب کرد

بازخوانی

جالب آنجاست که مردان دولت قبل بسیاری از پرسشها فرهنگی را زاییده بی توجهی دولت اصلاحات می دانستند و این در حالی بود که به نوشته ایسنا «در سال 84، مدیر دولت اصلاحات دستور تنظیم راهکار شانزده گانه حجاب و عفاف را صادر کرد و این راهکارها در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسید.» بنابراین دولت اصلاحات مدافع حفظ حریم و حجاب و عفاف در کشور بود ولی منافع سیاسی بعضی اقتضا می کند که خلاف آن را بیان کنند. البته نمی توان کاستی های فرهنگی در آن دولت را منکر شد ولی سوءاستفاده سیاسی و تبلیغ نادرست محل اشکال است.

دولت بعد از اصلاحات ولی در قبال حفظ پرسشها فرهنگی و اسلامی رویکردی داشت که در نهایت نه تنها سودی جهت آن دولت نداشت بلکه نتیجه ای تصویر آنچه در اذهان خودشان ترسیم کرده بودند به بار آورد. محمود احمدی نژاد در یکی از برنامه های انتخاباتی سال 84 با حضور در برنامه گفت وگوی خاص خبری در پاسخ به مجری این برنامه اطراف شایعاتی که علیه وی در رابطه با جدا کردن پیاده روها و سختگیری در ماجرای حجاب مطرح کرده بودند، گفت: «آیا مسئله کشور همین چهار تار موست؟ یعنی اگر با آن برخورد کنیم همه چیز درست می شود؟» در وقت دولت احمدی نژاد بود که گشت های ارشاد متفاوت از دوره های قبل به خیابان ها آمدند.

فضای جامعه مدتی است به واسطه عملکرد دولت یازدهم و شخص مدیر جمهور به آرامش رسیده است و از میزان رفتارهای خشن کاسته شده است است که علت آن را می توان سیاست های د

ایسنا راجع به گشت های ارشاد نوشته است: «داستان گشت های خیابانی و مبارزه با بدحجابی قدمتی به اندازه سن انقلاب اسلامی دارد. البته در طول این 37 سال هر کس به فراخور درکی که از عنوان مبارزه با بدحجابی داشته به روش خود عمل کرده است.» در سال 84 طرح حجاب و عفاف از سوی مدیر جمهور ابلاغ شد ولی همین مدیر جمهور بود که در زمستان 87 انتقاداتی را از نحوه اجرای این طرح مطرح کرد و در سال 88 به خاطر انتخابات حساس ریاست جمهوری این طرح تقریبا کمرنگ شد ولی اجرای آن در سال 89 با عوض کردن رویکردی تحت عنوان طرح امنیت اخلاقی ادامه یافت. در سال 90 فعالیتش زیاد شد و در تابستان 91 به حضور در کنسرت ها هم کشیده شد ولی باز با انتخابات ریاست جمهوری این طرح کمرنگ تر شد ولی بعد از انتخابات و در تابستان 92 گشت ارشاد دوباره در میادین، مراکز خرید و کنسرت ها حضور یافت.

در سال های بعد ولی تغییراتی در گشت های ارشاد ایجاد و آنها تبدیل به گشت های نامحسوسی شدند که وظیفه آنها مقابله با مصادیق بدپوششی، کشف حجاب در خودرو، مزاحمت جهت نوامیس و… هست. مدیر جمهور در اوایل سال 95 به اقدام پلیس در ایجاد گشت ارشاد نامحسوس در پایتخت کشور عزیزمان ایران تصویر العمل نشان داد و گفت: «کرامت انسانی را خدا به انسان ها داده و کرامت همه باید حفظ شود.» دکتر حسن روحانی در همان روز اظهار داشت: «همه ما باید در زمینه فرهنگی کار و تلاش و به گونه ای عمل کنیم که مساله ای را که از طریق فرهنگی قابل حل است از طرق دیگر حل نکنیم. ما طبق آیه قرآن باید دنبال موعظه حسنه و جدال احسن باشیم و عالی ترین و کوتاه ترین راه را باید گزینش کنیم. دولت اقداماتی که در حد توان اجرایی اش باشد، انجام خواهد داد.»

برخوردهای فرهنگی

با گشت‌ارشاد نمی‌توان افراد را با‌حجاب کرد

مواضع حسن روحانی در مواجهه با مباحث فرهنگی دخالت دادن جامعه در گسترش فرهنگ ناب هست. او در سال 92 در پاسخ به این پرسش که برخوردی که این سال ها با جوان ها می شود، مثل محدودیت های حضور و نشاط اجتماعی، گشت ارشاد و امثالهم چقدر با ایده آل شما از جمهوری اسلامی سازگار است و چقدر خلاف آن آرزوی بزرگ هاست و شما با این عنوان چه خواهید کرد، اظهار داشت: «قطعا با این برخوردها مخالفم. اینها حاصل همان قرائت و برداشت خاص از اسلام و قانون اساسی است.

برای اینکه نگاهم به مساله روشن شود، دیدگاهم را به مساله حجاب و عفاف جهت شما تشریح می کنم. خیلی از این برخوردها ناشی از دیدگاهی است که چنین خوش حالی و نشاط هایی را گام های اولیه به سوی تضعیف عفت عمومی می بیند. به نظرم، عفیف بودن چیزی فراتر از حجاب داشتن هست. به نظر من اگر زنی یا مردی حجاب رسمی مد نظر ما را رعایت نکند، عفیف بودنش زیر پرسش نمی رود. قبل از انقلاب زنان زیادی در جامعه ما حجاب نداشتند، ولی آیا انسان های عفیفی نبودند؟ من هشدار می دهم که حجاب را عین عفاف ندانیم.» او تا به امروز بر مواضع خود باقی مانده و بدون هراس مانع کسانی شده است که در این عنوان مهم به شکل سلیقه ای عمل می کنند.

فضای جامعه مدتی است به واسطه عملکرد دولت یازدهم و شخص مدیر جمهور به آرامش رسیده است و از میزان رفتارهای خشن کاسته شده است است که علت آن را می توان سیاست های د

درباره حجاب

این روزها اکثریت جامعه از رفتارها و مصوبات فرهنگی و اجتماعی دولت راضی هستند و کمتر شنیده می شود که نقدی دراین راستا به روحانی و سیاست های فرهنگی دولت وارد کنند. فراهم آمدن چنین زمینه مطلوبی باعث شده است تا در مواضع بعضی هم تغییراتی ملاحظه شود و بعضی دیگر به آسانی به بیان نظر های خود بپردازند، مانند حجت الاسلام ناصر نقویان استاد حوزه و دانشگاه که به انصاف نیوز گفته است: «به خانمی که در کوچه و خیابان خیلی با حجاب نیست و به خارج هم که می رود، تصویر های بدون حجاب او هست، اجازه بدهیم به تلویزیون بیاید و از فایده های بی حجابی بگوید و یک آدم کار کرده، متخصص، اعتقاد به حجاب دارای همان رده تحصیلات که خارج رفته باشد و در آنجا هم باحجاب بوده هم بیاید و صحبت کند.» وی با بیان اینکه «اگر اجبار آمد، می شود همین روسری هایی که بر سر زن هاست.» ادامه داد: «با گشت ارشاد نمی توان افراد را با حجاب کرد. می شود روسری سر کسی کرد ولی توسری او عوض نشده هست. اسلام می خواهد داخل سر عوض شود نه صرفا روی سر.»

با گشت‌ارشاد نمی‌توان افراد را با‌حجاب کرد

اخبار اجتماعی – آرمان

واژه های کلیدی: برنامه | ریاست جمهوری | انتخابات ریاست جمهوری | شورای عالی انقلاب فرهنگی | اخبار اجتماعی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs