پرتقال – نارنجی تصویر انتشار عراقچی اینستاگرام

پرتقال – نارنجی: تصویر انتشار عراقچی اینستاگرام اخبار سیاسی و اجتماعی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سفره‌ای که در ماه رمضان کوچک‌تر شده است است

چند روزی از شروع ماه مبارک رمضان گذشته است و مردم در حال تامین کالاهای مورد نیاز خود هستند؛ در این میان قیمت کالاهای اساسی و پر مصرف ماه رمضان به خاص محصولات پر

سفره‌ای که در ماه رمضان کوچک‌تر شده است است

سفره ای که در ماه رمضان کوچک تر شده است است

عبارات مهم : بازار

چند روزی از شروع ماه مبارک رمضان گذشته است و مردم در حال تامین کالاهای مورد نیاز خود هستند؛ در این میان قیمت کالاهای اساسی و پر مصرف ماه رمضان به خاص محصولات پروتئینی و لبنی با وجود فراوانی در عرضه هرساله روند افزایشی به خود می گیرد.

شنیدن اخباری از زیاد کردن قیمت مرغ، خرما، چای، هندوانه، برنج و غیره در ماه رمضان با وجود این که بعضی از مسئولان وعده کم کردن قیمت ها را داده بودند، جهت مردم نگرانی ایجاد کرد تا جایی که بعضی دیگر اقدام به خرید نمی کنند و البته این عدم میل به به خرید می تواند ناشی از کمبود نقدینگی نزد بسیاری از اقشار جامعه نیز باشد.

کالاهایی مانند مرغ، گوشت، خرما، شیر، تخم مرغ، زولبیا و بامیه و شیرینی های خشک و تر که از محصولات پرطرفدار این ماه رمضان محسوب می شوند در ماه های اخیر تحولات قیمتی متفاوتی را پشت سرگذاشته و همگی با زیاد کردن روبه رو شده است اند.

سفره‌ای که در ماه رمضان کوچک‌تر شده است است

خرما یکی از اقلامی است که در این ماه با تقاضای زیادی از سوی روزه داران مواجه می شود؛ به باور متخصصان تغذیه، هر فردی با هر مزاجی جهت باز کردن روزه خود از یک استکان آب گرم و یک عدد خرما استفاده کند؛ از این رو در پی زیاد کردن تقاضا جهت خرید، امکان زیاد کردن مجدد قیمت خرما در بازار دور از انتظار نیست.

مستندات نشان می دهد قیمت خرما در سال گذشته از کیلویی7 تا 8 هزار تومان متغیر بوده و امسال از مرز 12هزار تومان گذشته که البته این رقم در فروشگاه های زنجیره ای پایین تر اعلام شده است است.

چند روزی از شروع ماه مبارک رمضان گذشته است و مردم در حال تامین کالاهای مورد نیاز خود هستند؛ در این میان قیمت کالاهای اساسی و پر مصرف ماه رمضان به خاص محصولات پر

مواد پروتئینی همواره از کالاهای پرمصرف و مهم ماه رمضان محسوب شده است که در غالب موارد دولت جهت تنظیم بازار و جلوگیری از زیاد کردن قیمت، آنها را ذخیره سازی و در آستانه ماه مبارک و با شروع آن به بازار عرضه می کند ولی بازار گوشت و مرغ نیز در هفته جاری تحولات بسیاری را پشت سر گذاشت و قیمت گوشت مرغ از کیلویی 8 هزار تومان گذشت.

همین اوضاع جهت گوشت قرمز نیز وجود داشته و بر اساس آخرین رصدها از بازار، گوشت قرمز به رقم 52هزارتومان تومان رسیده و تخم مرغ که جز لاینفک سفره های ایرانی است سال گذشته و امسال نوسانات متعددی را تجربه کرد و به گفته کارشناسان نسبت به سال گذشته در همین ماه با زیاد کردن 60 درصدی روبه رو شد که هم اکنون با قیمتی بیش از 600 تومان به فروش می رسد.

زولبیا و بامیه یکی از پرطرفدارترین خوراکی های ماه رمضان هستند که علاقه مندان زیادی را به خود جلب می کنند؛ شاید بتوان گفت بعد از خرما، بیشترین چیزی که در این ماه به میزان بالایی مصرف می شود همین زولبیا و بامیه هست؛ هرچند هرساله متخصصان تغذیه در آستانه ماه رمضان نسبت به مصرف بالای این دو خوراکی به علت سیل کالری اضافی هشدار می دهند، ولی کماکان در این ماه شاهد هستیم که ایرانیان دقایق زیادی را در صف جهت خرید این دو نوع شیرینی سنتی می گذرانند.

سفره‌ای که در ماه رمضان کوچک‌تر شده است است

تقاضای زیاد مشتریان جهت خرید زولبیا و بامیه این بار باعث زیاد کردن 60 درصدی آن در بازار شده است و قیمت آن نسبت به سال گذشته با 6000 تومان تومان زیاد کردن به کیلویی 18هزارتومان رسیده است.

*قیمت نازل کالاهای اساسی ماه رمضان در کشورهای اسلامی

چند روزی از شروع ماه مبارک رمضان گذشته است و مردم در حال تامین کالاهای مورد نیاز خود هستند؛ در این میان قیمت کالاهای اساسی و پر مصرف ماه رمضان به خاص محصولات پر

بابک شکوری، عضو هئیت رئیسه اصناف تنکابن در گفت و گو با ایسنا این زیاد کردن قیمت را با کشورهای اسلامی دیگر مقایسه و تصریح کرد: در کشورهای نظیر فیلیپین، مالزی و عربستان، فراوانی محصولات ماه مبارک رمضان و عرضه با نازلترین قیمت در بازارها نه تنها مشوقی جهت مسلمانان به جهت ورود به ماه رمضان و فریضه واجب روزه فراهم کرده بلکه باعث تنوع غذایی جهت سفره های سحر و افطار شده است و مسلمانان از مزایای ماه مبارک در تمام جوانب بهره مند خواهند شد.

*افزایش غیراصولی کالاهای اساسی ماه رمضان

سفره‌ای که در ماه رمضان کوچک‌تر شده است است

میثم محتشم از بازاریان، زیاد کردن قیمت در مورد کالاهای پرمصرف در ماه مبارک را غیر اصولی دانسته و اعتقاد است: با زیاد کردن تقاضا باید میزان عرضه این قبیل محصولات را زیاد کرد تا قیمت ها به شکل متعادل و بدون زیاد کردن در این ماه به دست مصرف کنندگان برسد.

علی جعفری یکی از شهروندان تنکابنی با عنوان این مطلب که هر سال قبل از ماه مبارک رمضان شاهد زیاد کردن قیمت در بازارها هستیم گفت: قیمت شیرینی به خصوص زولبیا و بامیه اوج رفته و مشتریان روزه دار نخواهند توانست لذت کافی را از ماه رمضان ببرند که این عنوان بر بازار ما نیز اثرات سویی خواهد گذاشت.

احمد غلامی، بازرس اتاق اصناف تنکابن با اشاره به زیاد کردن قیمت گوشت مرغ اظهار کرد: هر سال در آستانه رمضان قیمت این قرار داده با زیاد کردن چشمگیر روبه رو شده است و نهایتا دولت با عرضه مرغ منجمد تلاش در پایین آوردن قیمت این کالای اساسی دارد که این نوعی تکنیک جهت بالابردن قیمت گوشت مرغ است.

*وجود دلالان و رانت خوارها باعث بحران بازار کشور است

سید منصور حسینی، مدیر اداره صنعت، معدن و تجارت تنکابن با اشاره به سیاست غلط در اوج رفتن کالاهای در دست دولت در آستانه ماه رمضان، آن را امری غیر اصولی به لحاظ قانونی دانست و گفت: این سیاست های غلط صدمات جبران ناپذیری به بدنه بازار وارد کرده و قدرت خرید مردم را تحت الشعاع قرار می دهد.

وی، وجود دلالان و رانت خوارها در اقتصاد بیمار کشور عزیزمان ایران را مسبب مهم ناهنجاری و بحران بازار دانست و تصریح کرد: این افراد در از بین بردن ثبات بازار نقش موثر و مستقیم داشته و علاوه بر لطمه به نظام تدوین برنامه های دولت جهت تنظیم بازار، باعث برهم زدن قدرت خرید ملت و نهایتا رکود بازار می شوند.

به گزارش ایسنا، تامین مایحتاج مهم هر ساله در ماه رمضان، با وجود برخورداری بازارهای کشور از ذخایر مطمئن کالاهای اساسی جز دغدغه های اساسی مردم بوده است.

حال این پرسش ها مطرح می شود که آیا عرضه محصولات استراتژیک و اساسی پرمصرف در ماه رمضان از سوی دولت آینده نگری نشده است؟ که اگر پاسخ مثبت باشد بعد علت این زیاد کردن قیمت ناگهانی و همیشگی در آستانه ماه خدا در هر سال چه توجیهی می تواند داشته باشد؟ آیا تناوب تکراری سبد کالاهای رمضانی همواره باید روند افزایشی به خود گیرد؟ این در شرایطی است که در تریبون های رسانه همواره صحبت از کم کردن قیمت هاست حال اینکه در واقعیت هیچ روند کاهشی وجود ندارد.

انتظار می رود با زیاد کردن نظارت ها بر بازار و همچنین برخورد جدی با گران فروشان شاهد کم کردن مشکلاتی همچون زیاد کردن ناگهانی قیمت ها در بازار باشیم و مردم راحت تر بتوانند خریدهای خود را انجام دهند.

واژه های کلیدی: بازار | محصولات | ماه رمضان | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs